Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ta kwestia ma jeszcze większe znaczenie w kontekście rosnących cen za energię. Dlatego warto dowiedzieć się, co można zrobić, aby obniżyć rachunki w nadchodzących miesiącach i przede wszystkim uniknąć sytuacji, w których ciepło będzie marnotrawione, a nie efektywnie wykorzystywane. W takim razie, na co zwrócić uwagę i jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Odpowiadamy!
Pierwszym krokiem do oszczędności energii jest uszczelnienie wszystkich przecieków powietrza. Jak można to zrobić? Trzeba sprawdzić, czy ściany, sufity, drzwi, oprawy oświetleniowe, a także gniazdka i przełączniki nie przepuszczają zimnego powietrza. Warto też zweryfikować szczelność listew przy drzwiach, a także punkty, w których parapety i okna łączą się ze ścianą.
Dobrze, wiemy już, które elementy sprawdzić pod względem szczelności. Jednak, jak to zrobić – przyłożyć rękę, nasłuchiwać szumu wiatru? Na szczęście są dużo skuteczniejsze sposoby na zlokalizowanie miejsc, przez które cenne ciepło ucieka z pomieszczeń. Jest to wykonanie badania termowizyjnego mieszkania. Należy mieć na uwadze, że termowizja powinna być wykonana przy zachowaniu wymagań wynikających z normy PN-EN 13187 i temperaturze zewnętrznej nie wyższej niż +5°C. Wykorzystując kamerę o dużej rozdzielczości termicznej, można wychwycić wszystkie wady w konstrukcji. Warto przy tym pamiętać, że test powinien być wykonany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Termostat to urządzenie, dzięki któremu można kontrolować temperaturę. Urządzenie jest stosowane już w większości polskich mieszkań i domów. Ustawienie odpowiednich parametrów działania termostatu może być kluczowe w kontekście oszczędzania na ogrzewaniu. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 10% rocznie.
Żeby zapewnić sobie taką redukcję kosztów, można obniżyć temperaturę termostatu o 7°C–10°C na osiem godzin dziennie. Niższą temperaturę można ustawić również na czas, kiedy domowników nie będzie w mieszkaniu – będą przebywać pracy, szkole, u znajomych czy wyjadą na weekend. Żeby nie było to uciążliwe, można zainwestować w inteligentny termostat, którym można sterować z dowolnego miejsca.
W okresie jesienno-zimowym światło słoneczne rzadko przedziera się przez gęste chmury, lub po prostu szybko zachodzi. Dlatego każdy promień słońca trzeba maksymalnie wykorzystać.
Żeby wpuścić światło do środka pomieszczeń, należy podnieść żaluzje i odsłonić zasłony. Nawet kilkanaście minut w pełnej ekspozycji promieni słonecznych może przełożyć się na wyższą i niegenerującą dodatkowych kosztów temperaturę w środku.
Wychodząc z pomieszczenia,kiedy wiesz, że raczej nie będziesz go używać później, nie zapomnij o zamknięciu drzwi. Można dodać ten nawyk do wyłączania wszystkich urządzeń elektronicznych przed opuszczeniem pokoju.
W ten sposób zatrzymasz ciepło. Z tego powodu Twój system HVAC czy inny, który wykorzystujesz do ogrzewania pomieszczeń, nie będzie musiał niepotrzebnie dodatkowo pracować, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w całym mieszkaniu lub domu. To kolejna czynność, która pozwoli Ci zaoszczędzić w prosty sposób pieniądze.
Zdj. główne: Erik Mclean/unsplash.com