Rodzaje zaworów dławiących – charakterystyka, zastosowanie

Rodzaje zaworów dławiących – charakterystyka, zastosowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W układach hydraulicznych stosuje się zawory dławiące. To niewielkie urządzenia, które pełnią wiele funkcji związanych bezpośrednio z przepływem cieczy roboczej w układzie. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat zaworów dławiących, dostępnych rodzajów, ich charakterystyki oraz przeznaczania. Zapraszamy do lektury.

Czym są i jak działają zawory dławiące?

W dużym skrócie są to elementy przeznaczone do kontrolowania przepływu cieczy w układzie hydraulicznym. Modele jednokierunkowego przepływu zapobiegają cofaniu się cieczy, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia maszyny oraz wyraźnego spadku jej wydajności. Na rynku dostępne są modele dwustronnego przepływu, czyli zawory zwrotno-dławiące. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają one kontrolowane cofanie się cieczy roboczej, jeżeli wymaga tego dany układ. Sterowanie zaworami dławiącymi polega na wykorzystywaniu pokrętła lub nastawy, które zmieniają przekrój rury, przez którą przepływa olej hydrauliczny lub inna substancja. Wybrane modele sterowane są ręcznie lub automatycznie.

Podstawowe rodzaje zaworów dławiących 

Na rynku dostępne są różne rodzaje zaworów dławiących. Różnią się nie tylko konstrukcją, ale również przeznaczeniem. Ze względu na kierunek przepływu cieczy wyróżnia się:

  • zawór dławiący (regulacja przepływu w jednym kierunku);
  • zawór dławiąco-zwrotny (regulacja przepływu w dwóch kierunkach).

Ponadto ze względu na sposób montażu i rodzaj stosowanych przyłączy wyróżnia się m.in.:

  • zawory gwintowane z regulacją ręczną lub pod śrubokręt;
  • zawory wtykowo-gwintowane proste lub kątowe;
  • zawory wtykowe;
  • zawory motylkowe;
  • zawory igłowe;
  • zawory kulowe;
  • zawory membranowe;
  • zawory zaciskowe;
  • zawory rozprężne.

Ponadto dostępne są modele z kompensacją ciśnienia oraz bez kompensacji ciśnienia. To wszystko sprawia, że każda decyzja zakupowa powinna być poprzedzona dokładną analizą. Im więcej czynników weźmiesz pod uwagę, tym lepszy zawór wybierzesz, co przełoży się na efektywność układu i precyzyjną kontrolę nad przepływem cieczy roboczej.

Gdzie stosuje się zawory dławiące?

Zawory dławiące hydrauliczne stosuje się w szerokiej gamie urządzeń i maszyn specjalistycznych. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie w konstrukcji maszyny uwzględnia się układ hydrauliczny i jednocześnie na skutek pracy części roboczych może występować ryzyko cofania się oleju hydraulicznego. Zawory tego typu wykorzystuje się m.in. w:

  • maszynach rolniczych (kombajny, traktory, kosiarki, pługi, ładowacze czołowe);
  • maszynach budowlanych (koparki, wywrotki, ładowarki);
  • przemyśle ciężkim (maszyny CNC, prasy hydrauliczne);
  • maszynach i pojazdach specjalistycznych oraz wykorzystywanych w górnictwie;
  • energetyce;
  • automatyce i liniach produkcyjnych.

Podstawowym zadaniem dławika jest zwiększenie kontroli nad pracą układu, zmniejszenie ryzyka jego usterek, a także kompensowanie występujących w układzie różnic ciśnień. To sprawia, że wybór dobrego zaworu dławiącego ma znaczenie. Szeroki wybór produktów z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto stosować olejki CBD?
/
Czy warto stosować olejki CBD?
Olejki CBD - naturalne wsparcie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Odkryj korzyści, jakie mogą przynieść regularne stosowanie tych popularnych produktów.
Jakie korzyści przynosi organizacja spotkań biznesowych w profesjonalnych przestrzeniach konferencyjnych?
/
Jakie korzyści przynosi organizacja spotkań biznesowych w profesjonalnych przestrzeniach konferencyjnych?
Odkryj, jak profesjonalne przestrzenie konferencyjne mogą podnieść jakość Twoich spotkań biznesowych, sprzyjając lepszej komunikacji, efektywności oraz budowaniu relacji z partnerami.
Czy warto korzystać z doradztwa prawnego w sprawach pracy?
/
Czy warto korzystać z doradztwa prawnego w sprawach pracy?
Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z doradztwa prawnego w sprawach pracowniczych? Odkryj korzyści płynące z profesjonalnej pomocy prawnej w kontekście stosunków pracy.