Kiedy opłaca się przejść na umowę B2B?

Kiedy opłaca się przejść na umowę B2B?
/
/
Finanse
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu pracowników zastanawia się nad przejściem na umowę B2B. Jeśli jesteś jednym z nich, dowiedz się o jej zaletach i wadach. Pomoże Ci to podjąć decyzję, co bardziej się opłaca w Twojej sytuacji.

Czym jest B2B?

Skrót B2B (ang. business to business) to umowa cywilnoprawna, zawierana między dwoma podmiotami, które prowadzą działalność gospodarczą. Osobę pracującą na podstawie B2B określa się mianem samozatrudnionej. Umowa ta jest regulowana przez Kodeks cywilny, a nie przez Kodeks pracy – jak to jest w przypadku Umowy o pracę. Wiąże się to z innym zestawem praw i przywilejów.

Główną różnicą jest tu kwestia otrzymywania wynagrodzenia „na rękę”. Samozatrudniony jest zobowiązany do samodzielnego dbania o odprowadzanie składek i podatków. Jest to wygodna forma umowy dla pracodawcy, gdyż nie musi zajmować się wspomnianą kwestią. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą również, w wielu przypadkach, na tym zyskuje, gdyż otrzymuje wyższą kwotę netto. B2B jest najpopularniejsze w zawodach kreatywnych i technicznych, takich jak programista, analityk SEO, copywriter czy elektronik.

Co można stracić?

Przejście na umowę B2B wiąże się z utratą przywilejów pracowniczych, takich jak bezpłatny urlop wypoczynkowy, ochrona przed zwolnieniem (w tym płatny okres wypowiedzenia) i zasiłek chorobowy. Osoba samozatrudniona nie ma więc gwarantowanej prawnie możliwości zgłoszenia nieobecności z racji urlopu okolicznościowego lub zwolnienia lekarskiego. Takie sytuacje wymagają ustalenia okresu absencji między podmiotami.

Jakie są najważniejsze zalety?

Przede wszystkim najwięcej zyskają osoby, które pobierały wysoką pensję brutto. Po odliczeniu podatku mogą one zyskać nawet kilkaset złotych więcej niż na UoP. Ponadto, samozatrudnieni mogą wliczyć w koszty wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mogą też korzystać z leasingu np. na sprzęt elektroniczny lub samochód. B2B to też większa elastyczność. Godziny pracy z reguły nie są tu unormowane. Ważne jest wyłącznie dotrzymywanie umowy pod względem czasu i miejsca wykonania pracy. Ten rodzaj umowy umożliwia też nawiązanie współpracy w wieloma firmami w tym samym czasie.

Ten sam pracodawca a zmiana umowy

Podmioty mogą zakończyć stosunek pracy poprzez wypowiedzenie za porozumieniem stron. Jeśli pracownik ma już założoną jednoosobową działalność gospodarczą, może bez problemów przejść na nową umowę – B2B. Przy tworzeniu dokumentów nie wolno jednak zapominać o cechach różniących obie formy zatrudnienia. Ważna kwestią jest też utrata możliwości korzystania z „ulgi na start” i małego ZUS-u. Tym samym, po przejściu na B2B, najbardziej opłacalne jest zawarcie umowy z nowym pracodawcą. Taka sytuacja pozwala na korzystanie z ulg oraz zmianę formy opodatkowania na podatek liniowy.

Czy zyskam na przejściu na B2B?

W większości przypadków, zmiana umowy jest opłacalna, jeśli na UoP widnieje wysoka kwota brutto. Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy zalety B2B Cię przekonują. Skorzystaj też z jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie. Po wprowadzeniu danych dotyczących zarobków i składek dowiesz się, ile zyskasz na zmianie stosunku zatrudnienia.

Zdj. główne: bruce mars/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyzerowanie długów: Jak odzyskać finansową niezależność
/
Wyzerowanie długów: Jak odzyskać finansową niezależność
Wyzerowanie długów to marzenie wielu osób. W tym artykule przyjrzymy się tematowi wyzerowania długów.
Certyfikacja systemów – najpopularniejsze certyfikaty które możesz wdrożyć
/
Certyfikacja systemów – najpopularniejsze certyfikaty które możesz wdrożyć
Wdrożenie certyfikatu systemu może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa jakości, efektywności i wizerunku organizacji.
/
Dekorowanie wnętrz za pomocą drukowanych plakatów – praktyczne porady i inspiracje
Podpowiadamy, jak za pomocą drukowanych plakatów odmienić wygląd wnętrz. Praktyczne porady i inspiracje, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych przestrzeni.