Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?

Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?
/
/
Finanse
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie, ale nie dysponujesz większą gotówką pozwalającą na pokrycie wkładu własnego? Aby bank nie odrzucił wniosku, możesz zdecydować się na dodatkowe finansowanie. Sprawdź, jak możesz skredytować wkład własny.

Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre banki proponowały kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Takie warunki już od dawna nie są możliwe, dlatego kredytobiorcy muszą liczyć się z koniecznością dysponowania środkami do uruchomienia finansowania. Nie wszyscy jednak mają tak wysokie oszczędności, co skłania ich do zastanowienia się nad możliwościami ich pozyskania.

Wkład własny – czyli co?

Mianem wkładu własnego określa procentową część wartości nieruchomości, którą musi wnieść kredytobiorca. Kwota ta stanowi niejako zabezpieczenie finansowania, a jednocześnie przyczynia się do zwiększenia wiarygodności kredytobiorcy. Ponadto uwzględniana jest przy wyliczaniu miesięcznych rat, co pozwala pomniejszyć je proporcjonalnie.

Warto podkreślić, że wymóg wkładu własnego nie jest „widzimisię” banków. To efekt wprowadzenia tzw. Rekomendacji S przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z jej brzmieniem, banki nie powinny udzielać kredytów hipotecznych na kwotę wyższą niż 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że obecnie minimalny wkład własny oscyluje na poziomie 20% – tyle musi wnieść kredytobiorca, aby kredyt został uruchomiony.

Jeśli chcesz sprawdzić wymagania banków w kwestii wkładu własnego, przeanalizuj kredyt hipoteczny w finanse.rankomat.pl.

Skąd pozyskać środki na wkład własny?

Minimum 20% wartości nieruchomości może oznaczać dla wielu osób sporą kwotę – nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd pytania o możliwości finansowania wkładu własnego.

Kredyt na wkład własny

Zgodnie z Rekomendacją S, wkład własny musi być sfinansowaniu ze swoich środków. Kredyt na wkład własny nie wychodzi w grę, podobnie zresztą jak pożyczka. Wiele banków wymaga podpisania oświadczenia, że pieniądze potrzebne do uruchomienia kredytu hipotecznego są własnością kredytobiorcy.

Są osoby, które – balansując na granicy prawa – starają się o kredyt na wkład własny – jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Warto jednak mieć świadomość, że każde takie zobowiązanie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Może się więc okazać, że zaciągnięty kredyt na wkład własny będzie powodem odrzucenia wniosku z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Jeśli – jako kredytobiorca – nie jesteś w stanie uiścić 20% wkładu własnego, banki dają inną możliwość. To ubezpieczenie wkładu własnego, którego składka doliczana jest bezpośrednio do miesięcznych rat lub powoduje podniesienie marży.

Chociaż takie rozwiązanie w 100% zabezpiecza interesy banku, dla kredytobiorcy bywa niekiedy jedyną szansą na „pozyskanie” środków przy niskim wkładzie własnym.

Pamiętaj! Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga dokładnego przemyślenia. Najlepiej będzie, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem zaczniesz oszczędzać na wkład własny. Dzięki temu żaden kredyt ani kosztowne polisy nie będą potrzebne.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać rolety dzień-noc do domu?
/
Jak wybrać rolety dzień-noc do domu?
Zastanawiasz się, które rolety dzień-noc będą najlepszym wyborem do Twojego domu? Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej o kryteriach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnych rolet.
Jak prasowanki na koszulki mogą odmienić twój styl? Praktyczne porady i pomysły
/
Jak prasowanki na koszulki mogą odmienić twój styl? Praktyczne porady i pomysły
Zdobądź unikalny wygląd dzięki prasowankom na koszulki! Poznaj praktyczne wskazówki i pomysły na to, jak takie dodatki mogą wpłynąć na Twój styl.
Jak skutecznie złożyć apelację – przewodnik, jak zrobić to krok po kroku
/
Jak skutecznie złożyć apelację – przewodnik, jak zrobić to krok po kroku
Zdobywaj wartościowe informacje na temat procesu apelacyjnego i zrozum, jak przygotować skuteczną apelację w kilku prostych krokach. Ten przewodnik pomoże Ci przejść przez proces bez stresu.