Jak rzucić palenie? Najlepsze sposoby

Jak rzucić palenie? Najlepsze sposoby
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rzucanie palenia może być bardzo stresujące, ale nie jest niemożliwe. Zobacz najlepsze i sprawdzone metody na porzucenie tego wyjątkowo zgubnego nałogu.

Wyznacz sobie niewielkie cele

Nagłe pozbycie się z organizmu nikotyny może być szokiem dla twojego organizmu. Lekarze odradzają, by rzucać nałóg z dnia na dzień. Postaraj się palić coraz mniej, zmniejszając ilość wypalanych papierosów o kilka sztuk dziennie. Spraw, by twój plan był dla ciebie mierzalny oraz osiągalny. Ustal kiedy chcesz ostatecznie rzucić palenie i trzymaj się wyznaczonego celu.

Unikaj sytuacji, w których palisz najwięcej

Palacze najczęściej dają namówić się na kolejnego „buszka” podczas przerwy na kawę w pracy lub podczas spotkania towarzyskiego. W trakcie rzucania palenia unikaj spotykania się z innymi palaczami, którzy będą chcieli namówić Cię na kolejnego papierosa. Przebywanie w zadymionym pomieszczeniu będzie przypominało Ci o tym, że chcesz zapalić. Nie musisz unikać towarzystwa i zaszywać się w biurowej kuchni podczas przerw. Wyjdź na chwilę na świeże powietrze i porozmawiaj z kolegami w firmie, którzy nie palą. Zamiast wyjścia na papierosa zaserwuj sobie dobrą herbatę albo kawę. Nim się obejrzysz, przerwa minie, a tobie uda się uniknąć palenia.

Wyrzuć wszystkie zapasy tytoniu na czarną godzinę

Wielu palaczy ma w domu różne rodzaje tytoniu, papierośnice oraz zapalniczki. Kiedy chcesz rzucić nałóg, musisz pozbyć się swoich zapasów, by nie kusiło cię zapalenie ostatniego dymka. Rzucający palenie dobrze wiedzą, że nie kończy się na jednym papierosie. Pozbądź się więc maszynek do robienia papierosów, zapalniczek i popielniczek. W chwili ogromnego stresu, kiedy będziesz mieć silną potrzebę zapalenia papierosa, zapewne będziesz szukać tytoniu w domu. Jeśli go nie znajdziesz, może twój nikotynowy głód nie będzie na tyle silny, by wyjść do kiosku po paczkę ulubionych papierosów.

fot. Julia Sakelli/Pexels

Poinformuj bliskich o swojej decyzji

W rzucaniu każdego nałogu bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób. Podczas zrywania z nałogiem tytoniowym przyda Ci się pomocna dłoń oraz motywacja. Poinformuj więc o swoich planach kolegów z pracy oraz rodzinę. To ważne, ponieważ będą wiedzieli, z czym się zmagasz, a palacze przestaną częstować cię papierosami. Wtedy walka z nałogiem będzie znacznie łatwiejsza.

Znajdź inny sposób na odstresowanie

Po papierosa sięgasz zapewne wtedy, kiedy czujesz silny stres. Zamiast szukać nerwowo zapalniczki i paczki papierosów, postaraj się wyciszyć w inny sposób. Bardzo pomocne są gumowe gniotki, które zajmują ręce i sprawiają, że odreagujesz nerwy. Niektórzy noszą ze sobą długopis lub niewielką maskotkę.

Zacznij oszczędzać pieniądze, które poszłyby na papierosy

Zamiast kupować kolejną paczkę papierosów, zacznij wrzucać pieniądze do przeźroczystego słoika. Zobaczysz, jaką kwotę będziesz w stanie uzbierać w krótkim czasie. Na pewno będzie to dość zaskakujące, ale jednocześnie bardzo motywujące. Za zaoszczędzone pieniądze spraw sobie przyjemność, na którą wcześniej nie było cię stać. Może być to wymarzony wyjazd do ekskluzywnego SPA lub modne ubranie. Będzie to nagroda za wytrwanie w postanowieniu.

Pomyśl o swoim zdrowiu

Jeśli pieniądze nie są dla ciebie aż tak motywujące, przemyśl sprawę swojego zdrowia. Już po 2 tygodniach od rzucenia palenia zauważysz, że nie masz zadyszek, a wchodzenie na drugie lub trzecie piętro nie jest tak wielkim wyzwaniem. Na pewno poprawi się koloryt twojej skóry oraz zmniejszy się zmęczenie, czy problemy ze snem.

Zacznij uprawiać sport

Wysiłek fizyczny sprawi, że poczujesz większe rozluźnienie, a stres będzie mniej dokuczliwy. Dodatkowo zauważysz zapewne, że paląc przed wysiłkiem papierosa, twoja wydolność znacznie spada. Możliwe, że samodzielnie dojdziesz do wniosku, że palenie bardzo szkodzi twojemu zdrowiu i postanowisz pozbyć się tego niezdrowego nałogu.

Fot. Elena Taranenko/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polegają szkolenia komunikacyjne w firmie?
/
Na czym polegają szkolenia komunikacyjne w firmie?
W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu zagadnieniu.
Czym powinna cechować się dobra firma odszkodowawcza?
/
Czym powinna cechować się dobra firma odszkodowawcza?
Dobra firma odszkodowawcza powinna cechować się kilkoma kluczowymi cechami, które sprawiają, że będzie godna zaufania i skuteczna w działaniu. Czym […]
Jak kurtki robocze z unikalnym nadrukiem wpływają na tożsamość i zespół w firmie?
/
Jak kurtki robocze z unikalnym nadrukiem wpływają na tożsamość i zespół w firmie?
Odkryj, jak unikalne nadruki na kurtkach roboczych wzmocnią identyfikację z marką i poprawią relacje w zespole na przykładach z praktyki.