Jak w końcu wyleczyć problemy z kręgosłupem?

Jak w końcu wyleczyć problemy z kręgosłupem?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ból pleców to przykra dolegliwość, która niestety zdarza się każdemu. Co zrobić, aby się od niej uwolnić? Poznaj domowe i specjalistyczne sposoby na problemy z kręgosłupem.

Rodzaje urazów kręgosłupa oraz ich przyczyny

Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się: dyskopatię, osteoporozę, rwę kulszową i zmiany zwyrodnieniowe. Różnego rodzaju schorzeń jest jednak na tyle dużo, że można podzielić je na kilka kategorii, chociażby ze względu na miejsce występowania (np. w odcinku krzyżowym) czy długość trwania (ból ostry lub przewlekły).

Jeżeli chodzi o przyczyny problemów z kręgosłupem, zwykle wymienia się następujące:

 • dźwiganie ciężkich przedmiotów,
 • długa praca przy komputerze,
 • nadwaga i otyłość,
 • brak aktywności fizycznej,
 • błędna postawa ciała.

Ze względu na to, że bóle pleców mają różne podłoża i objawy, nie można ich ignorować – jest to prosta droga do utraty sprawności. Co więc należy zrobić?

Pomoc medyczna

Najbardziej skuteczną metodą leczenia problemów z kręgosłupem jest wizyta u specjalisty. Żeby móc wdrożyć odpowiednią terapię, potrzebujesz konkretnej diagnozy – niewłaściwie dobrane metody zwalczania bólu przynoszą więcej szkód niż pożytku. Najpierw udaj się do lekarza rodzinnego, który zrobi wstępne badania i skieruje Cię do specjalisty.

Ortopeda

Z wszelkiego rodzaju urazami mechanicznymi poradzi sobie ortopeda. To u niego diagnozuje się i leczy: przepuklinę dyskową, dyskopatię, kifozę, lordozę, skoliozę, zmiany zwyrodnieniowe itp. Na podstawie zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego, kontroli postawy oraz innych metod lekarz decyduje o leczeniu farmakologicznym, rehabilitacji bądź zabiegu operacyjnym.

Neurolog

Do neurologa kierowani się pacjenci, którzy wraz z dolegliwościami ortopedycznymi nabawili się również chorób neurologicznych, czyli na przykład rwy kulszowej albo dyskopatii z uciskiem korzenia. Lekarz sprawdza, czy doszło do uszkodzenia nerwu, a następnie wdraża odpowiednie metody zwalczania bólu.

Fizjoterapeuta

Zadaniem fizjoterapeuty jest wprowadzenie rehabilitacji na podstawie wyników badań, zdjęć, opisów i dokładnego wywiadu z pacjentem. Za pomocą uciskania, rozcierania, rozciągania oraz innych zabiegów uśmierza ból, a także zleca specjalne zestawy ćwiczeń. Zwykle wizyta u fizjoterapeuty jest nieunikniona w procesie leczenia kręgosłupa.

Domowe sposoby

Przy nagłym bólu pleców mogą pomóc domowe metody – jeśli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy koniecznie pójść do lekarza. Polecane sposoby, które zmniejszą ból i nie pogorszą stanu kręgosłupa, jeśli jest on poważniej uszkodzony, to:

 • ciepła kąpiel, ciepły okład lub maść rozgrzewająca,
 • odpowiednia pozycja w trakcie snu,
 • ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej,
 • ćwiczenia rozciągające,
 • odciążenie kręgosłupa,
 • wizyta na basenie,
 • zmiana pozycji w stałych odstępach czasowych,
 • wykonanie badań krwi i ewentualna suplementacja witamin oraz minerałów.

Zazwyczaj z ostrym bólem poradzi sobie zwykła tabletka przeciwbólowa, ale trzeba pamiętać, że wyciszy ona jedynie objawy – nie usunie problemu.

Nie bagatelizuj problemu

Problem z kręgosłupem to na tyle poważny temat, że nie można zwlekać z wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Jeśli ból trwa od kilku dni, nasila się lub znika i nagle pojawia, a do tego towarzyszą mu gorączka lub inne objawy fizyczne, należy od razu pójść do lekarza. Pamiętaj – dbaj o zdrowie, by cieszyć się nim jak najdłużej.

Zdj. główne: GMB Fitness/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
/
Poradnik wyboru idealnego drewna do stworzenia unikalnego tarasu
Odkryj tajemnice wyboru odpowiadającego Ci drewna do stworzenia pięknego i trwałego tarasu. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, wybierając materiał.
Zarządzanie finansami firmy – o czym pamiętać?
/
Zarządzanie finansami firmy – o czym pamiętać?
Odkryj kluczowe czynniki wpływające na finanse firmy i zdobądź wskazówki dotyczące strategii zarządzania kapitałem, kontrolowania kosztów i optymalizacji inwestycji.
Jak skutecznie zarządzać programem lojalnościowym za pomocą personalizowanej aplikacji?
/
Jak skutecznie zarządzać programem lojalnościowym za pomocą personalizowanej aplikacji?
Dowiedz się, jak personalizowana aplikacja może zwiększyć efektywność Twojego programu lojalnościowego przez precyzyjne zarządzanie i analizę wyników.