Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie, ale nie dysponujesz większą gotówką pozwalającą na pokrycie wkładu własnego? Aby bank nie odrzucił wniosku, możesz zdecydować się na dodatkowe finansowanie. Sprawdź, jak możesz skredytować wkład własny.
Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre banki proponowały kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Takie warunki już od dawna nie są możliwe, dlatego kredytobiorcy muszą liczyć się z koniecznością dysponowania środkami do uruchomienia finansowania. Nie wszyscy jednak mają tak wysokie oszczędności, co skłania ich do zastanowienia się nad możliwościami ich pozyskania.
Mianem wkładu własnego określa procentową część wartości nieruchomości, którą musi wnieść kredytobiorca. Kwota ta stanowi niejako zabezpieczenie finansowania, a jednocześnie przyczynia się do zwiększenia wiarygodności kredytobiorcy. Ponadto uwzględniana jest przy wyliczaniu miesięcznych rat, co pozwala pomniejszyć je proporcjonalnie.
Warto podkreślić, że wymóg wkładu własnego nie jest „widzimisię” banków. To efekt wprowadzenia tzw. Rekomendacji S przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z jej brzmieniem, banki nie powinny udzielać kredytów hipotecznych na kwotę wyższą niż 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że obecnie minimalny wkład własny oscyluje na poziomie 20% – tyle musi wnieść kredytobiorca, aby kredyt został uruchomiony.
Jeśli chcesz sprawdzić wymagania banków w kwestii wkładu własnego, przeanalizuj kredyt hipoteczny w finanse.rankomat.pl.
Minimum 20% wartości nieruchomości może oznaczać dla wielu osób sporą kwotę – nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd pytania o możliwości finansowania wkładu własnego.
Kredyt na wkład własny
Zgodnie z Rekomendacją S, wkład własny musi być sfinansowaniu ze swoich środków. Kredyt na wkład własny nie wychodzi w grę, podobnie zresztą jak pożyczka. Wiele banków wymaga podpisania oświadczenia, że pieniądze potrzebne do uruchomienia kredytu hipotecznego są własnością kredytobiorcy.
Są osoby, które – balansując na granicy prawa – starają się o kredyt na wkład własny – jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Warto jednak mieć świadomość, że każde takie zobowiązanie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Może się więc okazać, że zaciągnięty kredyt na wkład własny będzie powodem odrzucenia wniosku z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej.
Jeśli – jako kredytobiorca – nie jesteś w stanie uiścić 20% wkładu własnego, banki dają inną możliwość. To ubezpieczenie wkładu własnego, którego składka doliczana jest bezpośrednio do miesięcznych rat lub powoduje podniesienie marży.
Chociaż takie rozwiązanie w 100% zabezpiecza interesy banku, dla kredytobiorcy bywa niekiedy jedyną szansą na „pozyskanie” środków przy niskim wkładzie własnym.
Pamiętaj! Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga dokładnego przemyślenia. Najlepiej będzie, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem zaczniesz oszczędzać na wkład własny. Dzięki temu żaden kredyt ani kosztowne polisy nie będą potrzebne.
Fot. pixabay.com